December

Autor: Zuzana Tirpáková | 6.1.2016 o 23:28 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  34x

December. Mesiac spojený so sviatkami pokja a mieru. Mesiac spojený s ochodom starého roku a príchodom roku nového. 

Pre niektorých mesiac plný pohody, oddychu a relaxu stráveného z rodinou. Pre väčšinu však mesiac plný stresu, paniky a vyprázdňujúcich sa peňaženiek.

Každý z nás ho má určite svojim spôsobom rád. Predstavuje krásnu bielu krajinu za oknom, štedro prestretý stôl plný jedla, koláčov, krásnu vianočnú dekoráciu, stromček, darčeky a rozprávky v telke.

Mesiac, kedy na nás Vianoce útočia z poza každého rohu. Mesiac, kedy sú nákupné centrá plné roztržitých a panikáriacich ľudí, ktorí v strese kupujú veci, ktoré by asi pri racionálnom zmýšľaní nikdy nekúpili. Z každej strany na nás útočia vianočné koledy a reklamy, ktoré nám ponúkajú všetky tie nezmysly, ktoré je "nevyhnutné" kúpiť v "špeciálnych akciách" za "výnimočne nízke ceny". Je to totiž najkomerčnejší sviatok roka.

A samozrejme... nezabudnime spomenúť Santa Clausa. Obézneho amerického pána, ktorý žije na Severnom póle, vlastní lietajúcich sobov, fabriku na hračky s elfami a nosí deťom darčeky pod stromček. Vôbec nevadí, že meno Santa Claus pochádza z Ameriky. Však vplyvom zamerikizovania Európy sa stal symbolom Vianoc aj tu. Niektorí v neho stále neveria a darčeky im nosí Ježiško (len mi dodnes nikto nevysvetlil, ako ten Ježiško vyzerá, či tie darčeky reálne nosí to batoľa z Betlehému alebo či je to tiež dospelý chlap ako Santa Claus), iným zas podľa ruských zvykov Dedo Mráz.

Takmer by som zabudla spomenúť Mikuláša, ktorý nosí dobrým deťom sladkosti a tým zlým uhlie a cibuľu. Mikuláš je zázračný človek. Zaujímavé, že v dobe, kedy takmer nikto na svete netuší, kde sa nachádza Slovensko, tento pán nosí sladkosti iba v strednej (pre väčšinu sveta východnej) Európe. 

Samozrejme nesmieme zabudnúť na to, že je to hlavne mesiac obžerstva. Však kažý sa rád cez sviatky prežiera vianočných dobrôt.

A v neposlednom rade je to mesiac, kedy nám (taktiež pod vplyvom Ameriky) stále všetci tlačia do hlavy, akí máme byť k sebe dobrí, úprimní a hlavne sa máme mať všetci veľmi radi. Ako keby sa to nemalo dodržiavať počas celého roka a tento mesiac bol nejak špeciálny a výnimočný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?